×
ARAMA

Kutsal Kitap’ı Çalışmak İçin Eğlenceli Yollar

Kutsal Kitap’I çalışmak için hangi eğlenceli yöntemleri kullanabiliriz?

İşte sizin için birkaç fikir:

1. Kutsal Kitap’ı kitap kitap okuyun – Müjdeler’den biri ile başlamak iyi bir fikir olabilir (Matta, Markos, Luka, Yuhanna), ya da Yeni Antlaşma kitaplarından birini seçin. Her gün birkaç paragraf ya da yarım bölüm okumayı seçebilirsiniz, ya da hatta tam bir bölüm! Ve her gün bir önceki gün bıraktığınız yerden devam edersiniz. Kutsal Kitap’ı okurken size özellikle anlamlı gelen ya da önemli bulduğunuz ayetleri bir yere not edin.

2. BGİUD yöntemini deneyin – Buradaki her harf sizin çalışmanızdaki bir başlığı ifade eder. Bunu Kutsal Kitap’ın herhangi bir bölümünü çalışmak için kullanabilirsiniz. Ne kadar anlamlı ve yardımcı olduğunu gördükçe şaşıracaksınız. Şöyle yapmanız gerekiyor. Öncelikle boş bir defter sayfası açın. Kutsal Yazılar’ın küçük bir kısmını alın, diyelim ki Efesliler 1:3-10, Efesliler 1:11-14 ya da Philippians 4:4-9 . Sadece bu birkaç ayeti çalışacaksınız. İlk olarak bu ayetleri bir ya da iki defa okuyun. Ardından bu ayetler için aşağıdaki başlıklara uygun düşen şeyleri yazın:

B - Başlık: Okuduğunuz bu metne nasıl bir başlık verirdiniz?

G - Gözlem: Metnin anlattığını kendi sözlerinizi kullanarak bir daha yazın.

İ - İlkeler: Metnin anlatmak istediği temel ilkeleri yazın – örneğin. “Tanrı bizim kaygı çekmek yerine dua etmemizi ve kendisinden dilememizi ister.” Ya da “Başkalarıyla konuşurken dürüst ve lütufkar ol”.

U- Uygulama: Okuduklarınızın sonucunda Tanrı’nın ne şekilde farklı düşünmenizi ya da davranmanızı isteyebiliyor olabileceğini yazın.

D - Dua: Tanrı’ya kısa bir mesaj yazın, O’na bu konudaki sözleri için teşekkür edin. O’nunla okuduğunuz konuda konuşun.

3. Başka bir kişinin daha önce hazırladığı Kutsal Kitap çalışmalarını kullanın. Bunları Hristiyan kitabevleri ya da internette bulabilirsiniz.

4. Tanrı’nın Kutsal Kitap’taki farklı kişilerle ilişkisini çalışın. Kutsal Kitap’ın ilk bölümünden itibaren bu kitabın Tanrı ve Tanrı’nın insanlarla ilişkisi hakkında olduğu göze çarpar. Bir kişinin yaşamını ve Tanrı’nın o kişiyle ilişkisini çalışarak Tanrı hakkında birçok şey öğrenebiliriz. İnsanlara söylediklerinden O’nun neye değer verdiğini, sevgisini ve adaletini, ve kendisine güvenenler için neler yaptığını öğreniriz. Çalışmaya başlayabileceğiniz bazı kişiler arasında Musa, Davut, Pavlus, Petrus ya da Marta’yı sayabiliriz.

5. Tanrı’dan belirli bir konuda size konuşmasını isteyin. Bu konu Tanrı Kutsal Kitap Aracılığıyla Bizimle Nasıl Konuşur başlıklı makalede ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır.