×
ARAMA

Birkaç Faydalı Araç

Bir akşam okuldan yurt odama döndüğümde iyi bir arkadaşımı gözyaşları içinde buldum. “Her yerde seni aradım” dedi, “Ben Hristiyan olmak istiyorum, ne yapmam gerekiyor?” Ona ne söylemem gerektiği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Benim Hristiyan olmamın üzerinden yaklaşık 6 ay geçmişti. Onunla İsa hakkında ve onu tanıdığıma neden bu kadar sevindiğim hakkında konuşmuştum. Ancak bir başkasına Tanrı’ya bir ilişkiye başlaması için ne söylemem, neler açıklamam gerektiği hakkında hiç düşünmemiştim. Gerçekten de ne söyleyebileceğimi bilmiyordum. Bu nedenle sadece birlikte dua ettik ve İsa’dan onun yaşamına girmesini istedim. O zamanlarda elimden gelenin en iyisi buydu.

Tanrı ile ilişkiye nasıl başlayabileceğimiz konusunda Kutsal Kitap ne der? Ve bunu bir başkasına nasıl açıklayabiliriz?

İşte size çok basit bir fikir: Buradaki bağlantıyı takip ederek Tanrı’nın bir kişiye tam olarak ne sunduğunu ve Mesih ile ilişkiye tam olarak nasıl başlanabileceğini okuyabilirsiniz: Tanrı'ya Ulaşmak

Bunu yazıcınızda basabilir ve bir başkasına verebilirsiniz. Ya da bir arkadaşınıza e-posta ile gönderebilirsiniz. Ama daha da iyisi, eğer isterlerse onlarla birlikte oturup burada yazanları onlara anlatabilirsiniz. Hristiyanların burada yazanları anlatmak için zaman ayırıp bu metni yüksek sesle birisine okumaları sonucunda dünyada milyonlarca kişi Mesih ile bir ilişkiye başladı. Bunu bir kişiye kişisel olarak anlatmanın sonucunda onların sorularını yanıtlayabilir ve anlamadıkların noktaları düzeltebilirsiniz.

Şöyle diyebilirsiniz: “Bir süre önce Tanrı ile nasıl ilişkim olabileceğini öğrendim ve bunun için çok şükrediyorum. Şimdiye kadar birisinin sana bunu anlatıp anlatmadığını merak ediyorum. Tanrı’yla nasıl kişisel bir ilişkiye başlayabileceğini biliyor musun? Sana bunu göstermek isterdim. Sakıncası var mı?” Ve bunun ardından çok basit bir şekilde bu metni yüksek sesle onlara okuyabilirsiniz. Bu kadar kolay!

Bazen ben bu kitapçığı bir kişiyle sohbetimin ardından ona veririm. Şöyle bir şey diyebilirim: “Birçok kişi eğer fırsatları olsa Tanrı’yla kişisel bir ilişkiye sahip olmak isterdi. Eğer sen de bir gün merak edersen, Tanrı’yla kişisel bir ilişkiye nasıl sahip olabileceğini anlatan bu kitapçığı sana vermek istiyorum.”

1. Petrus 3:15-16 şöyle der: “Mesih'i Rab olarak yüreklerinizde kutsayın. İçinizdeki umudun nedenini soran herkese uygun bir yanıt vermeye her zaman hazır olun. Yalnız bunu yumuşak huyla, saygıyla yapın”. Bu bizim Mesih’i başkalarına nasıl anlatabileceğimizi gösteren harika bir ayettir. Bir başkasına neden umudunuz olduğunu anlatmaya hazır ve istekli olun, ancak bunu yumuşak huyluluk ve saygıyla yapın. Eğer nasıl yanıtlayacağınızı bilmediğiniz bir soru sorarlarsa onlara yanıtı bilmediğinizi söyleyin, ancak yanıtı araştıracağınızı da ekleyin.

Tanrı’dan etrafınızda Mesih’i hala kabul etmemiş kişileri aklınıza getirmesini isteyin. O insanları aklınıza getirdikçe onlar için dua edin, Tanrı’yı tanıma isteklerini arttırmasını ve müjdeyi onlara bir şekilde ulaştırmasını isteyin. Tanrı bir noktada sizden onlarla konuşmanızı da isteyebilir.

Birisiyle Tanrı hakkında konuşmaya başlamadan önce, hızlıca Tanrı ile konuşmak iyi bir fikir olabilir: “Tanrım, benim aracılığımla konuşman için dua ediyorum, benim aracılığımla bu kişiyi sevmen için dua ediyorum. Ruhunla beni yönlendir ve konuşurken sana güveneyim.” (Tanrı’yla gözlerinizi kapatmadan ve içinizden sessizce konuşabilirsiniz – böyle bir zamanda ne gözlerinizi kapatmanız ne de yüksek sesle dua etmeniz uygun olacaktır).

Artık kullanabileceğiniz bir müjde sunumuna sahipsiniz. Şimdi Tanrı’ya dayanmak ve Tanrı’nın insanları sizin aracılığınızla sevmesi için nasıl dua edeceğinizi biliyorsunuz. Ve sizin aracılığınızla konuşması için Kutsal Ruh’a dayanmanız gerektiğini biliyorsunuz. İsa dedi ki “Ben her zaman sizinle birlikteyim!”