×
ARAMA

Tanrı İle Yarım Gün Geçirmek

Son birkaç yıldır her ay yarım günü tamamen Tanrı ile geçirmek üzere ayırma alışkanlığı geliştirdim. Bu benim için Rab’le ilişkimde ödüllendirici olduğu kadar aynı zamanda yaşamımda nerede olduğumu görmeme yardımcı olan bir büyüme fırsatı haline geldi. Bazen bu zamanlar sonucunda yaşamımda belirli değişiklikler yapma kararları alıyor ve bunları uyguluyorum. Okumaya, düşünmeye, dinlemeye ve değerlendirmeye zaman ayırmam sonucunda çoğu zaman ruhsal ve duygusal olarak tazelenmiş ve yeniden odaklanmış hissediyorum.

Çok uzun zamanınızı almadan Tanrı’ya nasıl yarım bir gün – ya da belki tam bir gün geçirmek istersiniz – geçireceğiniz konusundaki düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Tanrı ile başlarız. Mezmur 139 Tanrı’nın büyüklüğünden söz eder – O’nun ne her şeyi bildiğini ve her şeyin farkında olduğunu anlatır. Gidebileceğimiz her yerde O vardır ve bize yol gösterir. Mezmur yazarı Tanrı’nın büyüklüğünü ve bize olan ilgisini hatırlamasının ardından Tanrı’dan şunu ister:

“Ey Tanrı, yokla beni, tanı yüreğimi, Sına beni, öğren kaygılarımı. Bak, seni gücendiren bir yönüm var mı, Öncülük et bana sonsuz yaşam yolunda!” (Mezmur 139:23,24)

Bu, Tanrı’yla zaman geçirmeye başlamak için harika bir yoldur:

  1. Tanrı’nın yüceliği ve aşkınlığını hatırlamak ve bu konuda tazelenmek.

  2. Tanrı’nın sizinle kişisel olarak ilişki kurduğunu ve ilgilendiğini hatırlamak.

  3. Tanrı’nın yüreğinizi, düşüncelerinizi ve yaşamınızı araştırıp yaşamınızda size öncülük etmesini aramak.

Ben Rab’le geçirdiğim uzun zamanların her birinde pratik olarak bu soruları soruyorum. Ancak tabi ki her zaman 139. mezmur ile başlamak zorunda değilim. Herhangi bir formülün birkaç kez kullandıktan sonra yüreğimde eski etkisini yitirdiğini fark ettim. Ancak Tanrı ile geçirdiğim zamanlar için hazırlık yaparım. Kutsal Yazılar’dan bir bölüm, bir makale, bir kitaptan okumak istediğim bir bölüm, ya da Tanrı ile yarım günümü başlatmak için müzik.

Planlı bir başlangıcın ardından Tanrı ile zamanımın geri kalanı genellikle plansız ve önceden yapılandırılmamış bir halde devam eder.

  • Kutsal Kitap içerisindeki bir kitabı tek bir oturuşta okumak ve en sonunda bazı uygulama noktalarını not almak (Kısa bir kitap okumak gerekir)
  • yaşamım, karşılaştığım zorluklar, ilişkiler konusunda defterime yazmak ve belirli konularda Tanrı’nın bilgeliğini aramak.
  • yürüyüşe çıkmak ve o anda yüreğimde olan konular için dua etmek.
  • son ayın programını gözden geçirmek ve günlük yaşamın koşuşturması içerisinde fark etmediğim şekilde Tanrı’nın yaşamımda neler yaptığına bakmak.
  • Tanrı’dan önümdeki haftalar için odaklanmam gereken ve beni yönlendirmesini istediğim alanları istemek.

Sık Sorulan Sorular

Nereye Gitmeliyim?
Benim en çok sevdiğim yer, plajdan birkaç dakika uzaklıktaki bir kahve köşesi. Kendimi orada her şeyden uzaklaşmış hissediyorum, kolayca plajda yürüyüşe çıkabiliyorum ve bu sahil kasabasında karşılaştığım bazı ilginç insanlar bana Rab ile geçirdiğim bu zamanın gerçeklikten tamamen uzak olmadığını hatırlatıyor. Tanrı’nın bana söylediği her şey ya da beni yönlendirmesi gerçek yaşamla ilişkili olmalıdır, kendimi bir çölün ortasında yapayalnız düşünmemeliyim.

Etrafta başkaları da olmalı mı?
Her birimiz farklıyız. Ben, etrafımda sürekli hareket varsa daha kolay odaklanır ve konsantre olurum. Benim için yüksek sesli müzik ve insanlar çok iyi değildir, ama sürekli bir hareket olması odaklanmama yardımcı olur. Siz farklı olabilirsiniz. Nasıl ve nerede en iyi odaklanabileceğinizi bir süre değişik şeyler denedikten sonra öğreneceksiniz.

Ya uykuya dalarsam?
Ben bunu büyük bir sorun yapmazdım. Kim buna kızacak ki? Tanrı mı? Belki de ne kadar yorgun olduğunuzu ve Rab’be odaklanmadan önce biraz dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu görmüş olursunuz. Benim Rab ile geçirdiğim en iyi zamanların bazıları kısa bir şekerlemenin ardından iyi bir anlayışa kavuştuğum zamanlardı. Rab uyuduğunuzda bile sizinle birliktedir, bu nedenle kendinizi çok sıkmayın. İyi bir şekerleme için Tanrı’ya şükredebilirsiniz!

Ya seçtiğim yerde aniden dikkatimi dağıtan bir şey ortaya çıkarsa?
Sanırım daha iyi konsantre olmak için başka bir yere gidecek olursanız Tanrı bunu pek bir sorun yapmayacaktır. Ya da belki de sizin dikkatinizi dağıtan insanlar için dua etmenizi ve onların umut dolu olmayan yaşamları hakkında biraz anlayış kazanmanızı istiyor olabilir (tabi burada dikkatinizi dağıtan şey rahatsız edici insanlarsa).

Ya yapacak, dua edecek, okuyacak ve düşünecek şeylerim biterse?

Tanrı’yı övmek her zaman iyi bir fikirdir, ya da Kutsal Yazılar’dan bir bölüm okuyun ve Tanrı’nın burada size söyledikleri için O’na şükredin. Örneğin: Mezmur 138 der ki : “Kutsal tapınağına doğru eğilir, Adına şükrederim, Sevgin, sadakatin için. Çünkü adını ve sözünü her şeyden üstün tuttun. Seslendiğim gün bana yanıt verdin, İçime güç koydun, beni yüreklendirdin. RAB yüksekse de, Alçakgönüllüleri gözetir, Küstahları uzaktan tanır (2, 3 ve 6. ayetler). Ya da sadece en sevdiğiniz CD’yi dinleyin ve bunun sizi övgüye yönlendirmesine izin verin.

Ya yüreğimi sakinleştirmek tüm zamanımı alırsa?
Uyarıcı bir ilaç almanız gerektiğini düşünmeyin. Belki de Tanrı’nın bu zamanda sizin için tek istediği önünde sessiz kalabileceğiniz bir yere gelmenizdir. Bazen dikkatimiz aşırı dağınık olabilir ve bu oldukça büyük bir zorluk yaratabilir. Bu süreç zamanla daha kolay hale gelecektir, bu nedenle bu konuda yavaş yavaş gelişeceğinizi hatırlayın.

Bu kısa makale umarım bazı şeyleri yeterince açık ve anlaşılır bir biçimde anlatabilmemi sağladı. Umarım bu zamanın Tanrı ile zaman olduğu konusunu yeterince açık bir biçimde vurguladım. Bu kendimizden çok Tanrı’ya odaklandığımız bir zamandır. Bu bizim beklentilerimiz, ihtiyaçlarımız, isteklerimizi ya da ne olması gerektiği konusunda kafamızda oluşabilecek resimler hakkında değildir. Bu Tanrı’ya baş başa kalmak ve yaşamımızda çalışmasına izin vermekle ilgilidir. Bazen şaşırıyorum. Ancak tek bir şey sürekli dikkatimi çekiyor: Bu zamanları programıma düzenli olarak yerleştirirsem Mesih’in daha iyi bir izleyicisi oluyorum. Programınız ne kadar dolu olursa olsun, yapmanız gerekenlerin listesi ne kadar uzun olursa olsun, Tanrı’yla geçirmek üzere ayrılmış kutsal bir zamana programınızda yer vermenizi önemle tavsiye ediyorum!